Kotły grzewcze c.o. typu SAS UWT są urządzeniami nowoczesnej konstrukcji, przystosowanymi do pracy w systemie dolnego oraz górnego spalania paliw stałych.
Kotły typu SAS UWT przeznaczone są do wodnych instalacji centralnego ogrzewania systemu otwartego z grawitacyjnym lub wymuszonym obiegiem wody. Poleca się je szczególnie do ogrzewania mieszkań w domach jednorodzinnych, pawilonów handlowych, usługowych, gastronomicznych, warsztatów itp., w których obliczeniowa temperatura wody zasilającej nie przekracza 85°C, a ciśnienie robocze 0,15 MPa.
Kotły grzewcze typu SAS UWT pracują wykorzystując wymuszony dopływ powietrza. Wysokość temperatury kotła utrzymywana jest dokładnie na poziomie zadanym przez użytkownika. Regulacja intensywności spalania i żądanej mocy cieplnej (stosownie do warunków pogodowych) dokonywana jest za pomocą mikroprocesorowego sterownika, w który wyposażony jest kocioł. Sterownik zapewnia optymalny proces spalania, sterując pracą wentylatora nadmuchowego oraz pompą obiegową c.o.
Kocioł przystosowany został fabrycznie również do pracy z wykorzystaniem naturalnego ciągu spalin – jego eksploatacja odbywa się wówczas bez użycia energii elektrycznej (wymaga natomiast sprawnego, drożnego przewodu kominowego). Proces spalania może być wtedy regulowany ręcznie, śrubą regulacyjną dopływu powietrza, znajdującą się w klapie dozującej powietrze lub za pomocą miarkownika ciągu powietrza (miarkownik temperatury nie stanowi wyposażenia standardowego kotła – istnieje natomiast możliwość jego montażu w króćcu, znajdującym się w górnej części kotła). Temperaturę wody w kotle odczytać można natomiast na termometrze tarczowym.
Cechą charakterystyczną konstrukcji kotła jest to, że komora paleniskowa wyposażona została w wielopunktowy system dystrybucji powietrza, co pozwala na eksploatację kotła zarówno w systemie dolnego, jak i górnego spalania paliw.
Zasadniczo paliwem podstawowym do kotła typu SAS UWT jest węgiel kamienny sortymentu orzech. Eksploatacja kotła z użyciem paliwa podstawowego odbywa się w systemie dolnego spalania. Rozwiązanie komory paleniskowej wyposażonej w system wielopunktowej dystrybucji powietrza umożliwia stosowanie jako paliwa zastępczego węgla kamiennego sortymentu miał. Eksploatacja kotła odbywa się wówczas w systemie spalania górnego – w układzie z cyklicznym zasypem paliwa, co oznacza, że po całkowitym wypaleniu zasypanej do komory paleniskowej porcji paliwa i usunięciu z niego popiołu następuje ponowne zasypanie komory i rozpalenie nowej porcji paliwa przy użyciu paliwa rozpałowego.
W kotle tym można również spalać z dobrym skutkiem paliwa długopłomieniowe tj.: węgiel brunatny, drewno w różnych postaciach (zrzynki, zrębki, wióry itp.).
Dzięki prostej konstrukcji, wyposażeniu komory w ruchomy ruszt żeliwny – ułatwiający odpopielanie paleniska oraz możliwość oczyszczania kanałów konwekcyjnych bezpośrednio poprzez drzwiczki frontalne – kotły te są niezawodne w eksploatacji i bardzo łatwe w obsłudze.